Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z rosyjskim konsulatem? Ulica Bukowska zmieni nazwę? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z rosyjskim konsulatem? Ulica Bukowska zmieni nazwę?
10-05-2022 07:30   Janusz Ludwiczak
Przed konsulatem Federacji Rosyjskiej odbył się kolejny protest przeciwko wojnie w Ukrainie. Organizatorzy zapowiedzieli, że złożą wniosek o zmianę fragmentu ulicy Bukowskiej na Bohaterów Ukrainy. Pojawiają się również postulaty, by budynek przy Bukowskiej 53a nie służył już Rosji.

Pod hasłem: "Rosyjscy żołnierze nie zwyciężają. Oni gwałcą i mordują" odbył się kolejny protest przeciwko wojnie w Ukrainie. Demonstracja, w której wzięło udział ok. 20 osób nie przypadkowo odbyła się w poniedziałek. 9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa.

– To wydarzenie w Rosji jest obchodzone bardzo uroczyście i dumnie. Ma za zadanie pokazać siłę, przewagę polityczną, jak i militarną. I chociaż znaczny procent Rosjan wierzy w potęgę swojego kraju, to cały świat wie, że jest ona tylko złudzeniem. Gwałcąc, mordując, znęcając się nad ludźmi, zapisuje się najkrwawsze strony historii, a nie buduje imperium. To nie jest zwycięstwo. To prawdziwe i obrzydliwe tchórzostwo – zapowiadał Marcin Staniewski, jeden z organizatorów wydarzenia.

Na chodniku przed rosyjskim konsulatem namalowane zostały hasła: "Wolna Ukraina to wolna Polska", "Slava Ukraina!", "Save Mariupol". Na płocie placówki zawieszone zostały zdjęcia zbombardowanych ukraińskich miast.

Organizatorzy zapowiedzieli, że złożą wniosek o zmianę nazwy fragmentu ulicy Bukowskiej na Bohaterów Ukrainy.

Wcześniej pojawiały się sugestie, że budynek, w którym mieści się rosyjski konsulat powinien zamienić się w ośrodek dla uchodźców z Ukrainy.

– Zwracam się o podjęcie radykalnych działań w zakresie przejęcia przez miasto budynku konsulatu Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej 53a. Zamiast gościć dyplomatów państwa, które morduje ludność cywilną moglibyśmy przeznaczyć budynki na pomoc osobom, które uciekły przed wojną – mówił podczas poprzedniego protestu Marcin Staniewski.

W Warszawie skarb państwa przejął słynne osiedle "Szpiegowo", czyli bloki przy ul. Sobieskiego 100, w których w czasach PRL-u mieszkali radzieccy dyplomaci.

Konsulat Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej 53a powstał w 1946 roku, w wyniku porozumienia między ambasadą ZSRR a MSZ PRL. Dział on tylko przez dwa lata, po czym zawiesił działalność do 1960 roku. W latach 70. został przekształcony w konsulat generalny. Tego typu placówki działają jeszcze w Gdańsku i Krakowie.

"Tę wysoką misję w cudownym polskim mieście i jednym z najpiękniejszych regionów Polski traktuję ze szczególnym poczuciem i zrozumieniem powierzonej odpowiedzialności. Znam z pierwszej ręki specyfikę i liczne atuty regionu. Wcześniej miałem wiele okazji do pracy w Polsce, m.in. w Poznaniu, co pozwoliło poznać i pokochać ten kraj" – deklarował konsul Iwan Konogow, gdy obejmował obowiązki konsula generalnego w Poznaniu.

Decyzję w sprawie zamknięcia konsulatu Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej 53a może podjąć Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


R E K L A M A

Komentarze (5)

17-05-2022 14:48:27
eka z małeki
@Podolak-należy również pamiętać co wyrabiali w Ukrainie nasi bohaterowie!!!....Jak głęboko w pamięć i genetyczna wprost do nich nienawiść wryła się w takie postępowanie!!!Należy również o tym pamiętać że nie tacy dobrzy i cacy byliśmy o nie!!!................ eka
16-05-2022 18:17:21
Podolak
Kim jestes Staniewski! ? Moze sie pochylisz nad tymi 100 tysiacami mieszkancow Czernicy,Brodow,Huty Pieniackiej, Huciska Brodzkiego i tysiecy miejscowosci ktore "bohaterscy" Ukraincy wymordowali,spalili! Moze powiesisz takie koszule Staniewski na konsulacie ukrainskim i wolaj o pamiec i zadoscuczynienie miedzy innymi za ponad 130 czlonkow Mojej Rodziny zamordowanych,spalonych ,okaleczonych i zgwalconych przez UPA..Poczytaj Zbrodnie UPA,Rzez Wolynska,Tragedia Podola,Nic nie jest w porzadku!,Kazdy zyje jak umie,ksiazki Siemaszkowej,Grossa,Debskiego,Motyki i I wtedy Staniewski mozesz robic kociokwik! A od Bukowskiej sie odczepcie!
12-05-2022 20:02:42
wojtek
Ulica Bukowska= droga wylotowa do miejscowości Buk. Nazwa z wieloletnia tradycją. opamietajcie się politykierzy i pseudopozaniacy. Może czas na ulicę imienia Ofiar Wołynia?
10-05-2022 23:28:56
ignacy
Dość juz tego szaleństwa. Ukraincy niech rządzą sie u siebie a nie u nas.
10-05-2022 08:14:18
De.
Żadnego zmieniania nazwy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

01

paź

19:00
Rynek Łazarski
Cyrkowo-ogniowe show na pożegnania Łazarskiego Lata (Abstract show)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: